Ментальне здоров'я
Сьогодні надзвичайно актуальною є проблема захисту ментального здоров’я. Такі чинники, як участь у бойових діях або перебування в прифронтовій зоні з постійними ракетними та артилерійськими обстрілами, бомбовими ударами, перебування в окупації, значно підвищують уразливість наших співгромадян до психосоціального стресу, сприяють поширенню психічних розладів, як-от депресія, тривога, постcтресові розлади тощо.
До таких самих наслідків можуть спричинитися: утрата почуття безпеки внаслідок вразливості практично всієї території країни для ракетних обстрілів та атак БПЛА; переміщення в інші регіони або країни й пов’язані з цим утрата роботи й звичного, комфортного середовища; побутові негаразди; фінансові труднощі; соціальна ізоляція; невпевненість у майбутньому і тривога за рідних та близьких.
Програма дій ВООЗ у сфері психічного здоров’я (mhGAP) – це програма ВООЗ, метою якої є вирішення проблеми браку послуг у сфері охорони здоров’я, спрямованих на людей, які страждають від психічних, неврологічних розладів і розладів, пов’язаних з вживанням психоактивних речовин.
У червні 2022 р. дружина Президента України О. Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Таку ініціативу реалізують за підтримки ВООЗ. Мета програми досить амбіційна для країни, що перебуває в стані масштабної війни: «Створити власну, українську модель системи психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, яка втілить найкращі світові й вітчизняні практики. Серед завдань – побудувати ефективну систему якісних і доступних послуг із психічного здоров’я, щоб ними міг скористатися кожен, хто їх потребує».
Підтримку у питаннях ментального здоров’я можуть надавати медпрацівники, які пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP (Mental Health Gap Action Prorgamme).
mhGAP має на меті покращити доступ до послуг з ментального здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих кадрів – медпрацівників первинної ланки: сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медичних сестер.
Завдяки цьому кожен може отримати базову підтримку, пов’язану із ментальним здоров’ям, безоплатно у закладі первинної медичної допомоги. Тобто не обов’язково відразу шукати психіатра або витрачати кошти на приватного психолога.
У лікаря первинної меддопомоги (ПМД) можна пройти діагностику свого психічного стану, а також отримати поради щодо підтримки ментального здоровʼя чи направлення до іншого спеціаліста, наприклад, невролога, психолога чи психіатра, якщо виникне така потреба.
Нині у понад 1800 медзакладів ПМД лікарі безоплатно надають послуги з охорони ментального здоровʼя, відповідно до пакету Програми медгарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
На онлайн-мапі за посиланням –
відображаються всі медзаклади, які надають психологічну та спеціалізовану допомогу з ментального здоров'я за договором із Національною службою здоров’я України. Послуги є безоплатними для пацієнтів. На сьогодні онлайн-мапа містить дані щодо 15 404 лікарів у 5 118 місцях надання допомоги.